Twardość wody użytkowej

Twardość ogólna wody to nic innego jak całościowa suma ilości jonów wapnia i magnezu rozpuszczonych w wodzie. Twardość ogólną możemy podzielić na twardość wapniową, magnezową i węglanową. Ta pierwsza spowodowana jest obecnością jonów wapniowych. Twardość magnezową spowodowana jest obecnością jonów magnezu w wodzie.  Twardość węglanową wody wywołują wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu.

Twarda woda w Polsce

W Polsce zdecydowanie najtwardszą wodę mają mieszkańcy Pomorza – Gdańska, Sopotu, Gdyni. Kolejne duże polskie miasta, które mają twardą bądź średnio twardą wodę to Lublin, Poznań, Wrocław oraz Warszawa– tej ostatniej niewiele jednak brakuje do kategorii wody miękkiej. Z kolei Łódź, Białystok mogą pochwalić się już miękką wodą, ale na granicy twardości. Miękką wodę mają także małopolskie miasta: Kraków i Zakopane. Bardzo miękka woda – jest na Śląsku – w Katowicach i Bielsku – Białej.

Zobacz na co w związku z twardą wodą narzekają Polacy:

Kamień kotłowy w AGD

To najbardziej charakterystyczny objaw twardej wody. Powoduje ona bowiem błyskawiczne tworzenie się kamienia w czajniku, ekspresie i pozostałych sprzętach AGD.

Osady na armaturze łazienkowej

Twarda woda sprzyja gromadzeniu się osadów, zacieków wodnych, smug, resztek mydła. Tworzy charakterystyczny biały nalot na szybach m.in: w kabinie prysznicowej.

Sucha skóra i matowe włosy

Mycie w twardej wodzie powoduje pogorszenie kondycji naszej skóry i włosów. Właściwości twardej wody nie są pomocne w również w przypadku osób o cerze tłustej i trądzikowej.

Wysokie koszty ogrzewania

Kamień kotłowy jest ponad 10 razy gorszym przewodnikiem ciepła od stali surowej. Powoduje wysokie straty energii w systemach instalacji grzewczej w budynkach mieszkalnych.

Redukcja twardości wody

Do redukcji twardości wody użytkowej służą zmiękczacze wody. To urządzenia, które na drodze wymiany jonowej usuwają twardość wody. Surowa woda przepływa przez specjalne złoże zmiękczające zamieniając jony odpowiedzialne za twardość wody (głównie magnez i wapń) na neutralne jony sodu w wyniku czego następuje zjawisko zmiękczania wody.

W zależności od potrzeb i zastosowań można stosować zmiękczacze kompaktowe lub zmiękczacze dwuczęściowe.

Masz pytania bądź wątpliwości? Zastanawiasz się jaki zmiękczacz wody wybrać? Na co zwrócić uwagę decydując się na konkretny model?