Żelazo to pierwiastek występujący naturalnie w glebie, skałach i wodzie. W mniejszych ilościach jest niezbędne dla zdrowia ludzi, jednak gdy jego poziom w wodzie przekracza pewne granice, staje się bardzo niepożądane w kontekście problemów, jakie stwarza w gospodarstwie domowym.

Skąd pochodzi żelazo w wodzie?

Głównym źródłem żelaza w wodzie są naturalne procesy geologiczne. Kiedy woda przepływa przez skały zawierające ten pierwiastek, może je rozpuszczać i przenosić do głębokich warstw wodonośnych. Poziom żelaza w wodzie mogą też zwiększać niektóre ludzkie działania.

Zagrożenia wynikające z obecności żelaza w wodzie

Problem żelaza w wodzie dotyczy zazwyczaj osób korzystających z własnych ujęć, ale może się też zdarzyć w sieci wodociągowej. Czego można się wówczas spodziewać?

  • Zmiana smaku i zapachu – woda zawierająca dużą ilość żelaza może mieć charakterystyczny metaliczny smak i nieprzyjemny zapach, co zniechęca do jej spożywania.
  • Osady i przebarwienia – nadmiar żelaza w wodzie może prowadzić do powstawania brunatnych osadów oraz przebarwień na naczyniach, ubraniach i powierzchniach sanitarnych. To nie tylko problem estetyczny, ale także wymagający dodatkowych nakładów pracy w celu utrzymania czystości.
  • Problemy techniczne – żelazo obecne w wodzie może osadzać się w rurach instalacji i w podłączonych do niej urządzeniach, prowadząc do korozji oraz ograniczenia przepływu wody.

Dowiedz się, czy żelazo w wodzie szkodzi oglądając zamieszczony poniżej film.

Jak radzić sobie z problemem?

Usuwanie żelaza z wody należy poprzedzić profesjonalną analizą wody. To kluczowe w zapobieganiu problemom związanych z jego nadmiarem. Następnie konieczne może się okazać zamontowanie profesjonalnej stacji uzdatniania wody, która zawiera odżelaziacz wody. Dużą popularnością cieszą się metody odżelaziania z wykorzystaniem wstępnego napowietrzania. W tej kategorii można znaleźć niewielkie odżelaziacze z komorą sprężonego powietrza, takie jak Ecoperla Oxytower oraz duże urządzenia współpracujące z hydroforowym zbiornikiem ocynkowanym, takie jak Ecoperla Ironitower.