Woda jest podstawowym napojem, jednak skąd właściwie można ją czerpać? Wiele osób rezygnuje z poboru wody pitnej z kranu, ponieważ nie odpowiada im pod względem smaku i zapachu. Czy jest na to jakiś sposób? Czy jedyną alternatywą pozostaje woda butelkowana?
Rynek wody butelkowanej ma się w Polsce całkiem dobrze. To jedna z najczęściej wybieranych alternatyw dla wody z kranu. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to wybór znacznie droższy, wymagający więcej uwagi i mocno zanieczyszczający środowisko.

Okazuje się, że smaczną wodę o odpowiednim zapachu można uzyskać również w inny sposób. Jak dokładnie? Za sprawą filtrów kuchennych!

W ciągu ostatnich lat filtry kuchenne bardzo zyskały na popularności. Wiele osób zainteresowało się tematem w ramach coraz większej świadomości ekologicznej. To dobra, często bardziej ekologiczna i ekonomiczna alternatywa wody sprzedawanej w plastikowych butelkach.

Wśród filtrów kuchennych jedną z najbardziej ekologicznych propozycji są systemy ultrafiltracji. Nie powodują odrzutu wody do kanalizacji, a w dodatku nie potrzebują zasilania prądem do działania.

Ostatnio na rynku swoją premierę miała ultrafiltracja polskiej marki Ecoperla Profine POU – bardzo interesująca propozycja od marki Ecoperla, która zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji.

Etapy filtracji wody

W zależności od wybranego modelu, woda w Ecoperla Profine POU jest filtrowana na dwóch lub trzech wkładach filtracyjnych. Sam proces uzdatniania jest bardzo prosty, a siłą napędową jest ciśnienie przepływającej surowej wody. Cała podlega filtracji i świeża trafia do użytkownika. Nie ma żadnego zbiornika na magazynowanie wody.

W przypadku większego modelu z serii, czyli Ecoperla Profine POU 3, etapy filtracji to:

 1. Wkład wstępny
 2. Wkład węglowy
 3. Wkład ultrafiltracyjny

Na początku woda przepływa przez wkład wstępny. Tutaj usuwane są cząstki substancji stałych: piasek, rdza, osad. W taki sposób zabezpieczane są pozostałe wkłady przed przedwczesną utratą trwałości.

Jako kolejny jest wkład wykonany z prasowanego węgla aktywnego. Woda jest jeszcze doczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych. Usuwane są również substancje chemiczne, przez które woda charakteryzuje się gorszym smakiem i zapachem.

Ostatnim wkładem jest membrana ultrafiltracyjna o dokładności 0,1 mikrona. Redukowane są między innymi: cysty, bakterie, wirusy, metale ciężkie. Za to w wodzie pozostają naturalnie występujące minerały. Dokładnie w takich ilościach, w jakich były obecne w wodzie surowej. To dla niektórych stanowi bardzo dużą zaletę.

W przypadku dwuetapowego systemu ultrafiltracji, Ecoperla Profine POU 2, pierwszy etap wstępnej filtracji został pominięty. Filtr dedykowany jest osobom, które posiadają stację uzdatniania wody na cały dom, a więc ich woda jest  już pozbawiona mechanicznych cząstek. Nie ma zatem potrzeby ponawiania tego procesu filtracji.

Warto wiedzieć, że systemy ultrafiltracji najlepiej sprawdzają się w przypadku wody średnio lub mało zanieczyszczonej. Nie nadają się do uzdatniania wody z przekroczeniami lub wysokim stopniem twardości wody. Zanieczyszczenia mogą szybko zapychać membranę, a oczyszczanie wody może przestać być rentowne, efekty filtracji natomiast niezadowalające.

Najważniejsze zalety Ecoperla Profine POU

Choć Ecoperla Profine POU nie jest przeznaczony do każdego typu wody, to ma sporo zalet, które z pewnością podbiją serca niejednej rodziny. Oto najważniejsze z nich:

 • Ultrafiltracja w całości produkowana na terenie Europy
 • Produkt stworzony przy współpracy z włoską marką Profine
 • Zachowuje minerały w wodzie
 • Nie powoduje odrzutu do kanalizacji
 • Jest bardzo prosta w montażu
 • Jest tania w eksploatacji
 • Pobór wody jest bardzo szybki
 • Wykonana z największą precyzją i dbałością o szczegóły

Szczególne cechy konstrukcyjne

Ultrafiltracja Ecoperla Profine POU posiada kilka rozwiązań konstrukcyjnych, mających ogromny wpływ na wygodę użytkowania i niższe koszty eksploatacyjne. Oto, na co należy zwrócić szczególną uwagę:

 • Powierzchnia wkładów filtracyjnych – wkłady dedykowane Ecoperla Profine POU posiadają sporą powierzchnię filtracyjną. Dzięki temu wkłady są niebywale trwałe, a woda ma o wiele dłuższy kontakt z wodą niż w przypadku standardowych. Wkłady należy wymienić po 12 miesiącach.
 • Szczelność wkładów – wkłady zostały skonstruowane w taki sposób, że są naprawdę bardzo szczelne. Dzięki temu istnieje pewność, że do środka nie przedostaną się żadne zanieczyszczenia z zewnątrz. Nie dojdzie do skażenia bakteriologicznego.
 • Mechanizm obrotowy – to mechanizm, dzięki któremu wymiana wkładów jest bardzo łatwa. Do serwisu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych narzędzi.
 • Wylewka – do zestawu dołączono wylewkę, która zapewnia szybki i higieniczny pobór wody.

Montaż i serwis – to bardzo proste

Ecoperla zachęca do przeprowadzana samodzielnego serwisu oraz montażu. Aby całość maksymalnie ułatwić użytkownikowi, zapewniono wszystkie akcesoria montażowe oraz szczegółową instrukcję obsługi z ilustracjami prezentującymi kolejne kroki.

Ecoperla Profine POU to dobra inwestycja w smaczną wodę

Ultrafiltracja Ecoperla Profine POU to bardzo dobra propozycja do mieszkań w blokach oraz niewielkich kuchni. Jej wymiary sprawiają, że zmieści się nawet w bardzo małej szafce. Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczy zastosowanie takiego prostego filtra kuchennego, by woda z kranu miała smak i zapach, które będą odpowiadały całej rodzinie. Wypróbuj ten sposób na szklankę smacznej wody u siebie!

Ecoperla Profine POU Filtr Kuchenny