Bakterie, wirusy i drobnoustroje występujące w wodzie

Ilość dopuszczalnej zawartości mikroorganizmów i pozostałych szkodliwych substancji w mogących występować w wodzie normuje polskie prawo – w tym zakresie jest to Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w którym m.in ustawodawca wymienia normy określające parametry mikrobiologiczne dla ogólnej dopuszczalnej liczby mikroorganizmów, takich jak bakterie z grupy E – coli, Legionella i pozostałych.

Oczyszczanie, dezynfekcja i chlorowanie wody pitnej

Źródłem zdecydowanej większości infekcji bakteriologicznych wody są nieszczelności przydomowych systemów kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków, np. szamb, studni chłonnych, innych zbiorników, które powodują przenikanie mikroorganizmów, takich jak np. bakterie, pochodzących z odchodów ludzkich i zwierzęcych.

Wyżej opisana sytuacja, w połączeniu z nieodpowiednim zabezpieczeniem studni, prowadzi niemal zawsze do bardzo  szybkiego i zarazem niebezpiecznego skażenia wody.

Podchloryn sodu

Dzięki zastosowaniu tego środka zachodzą reakcje, w wyniku których powstaje jon tzw. jon chlorowy (I). Jon ten jest aktywnym środkiem utleniającym i dezynfekcyjnym.

Ozonowanie wody

Ozon, który zostaje rozpuszczony w wodzie to bardzo skuteczny środek do dezynfekcji i dezynsekcji wody; po jego zastosowaniu nie ma żadnych pozostałości chemicznych.

Dwutlenek chloru

Dwutlenek chloru powoduje zakłócenia w transportowaniu składników odżywczych dla bakterii, powodując tym samym obumarcie drobnoustrojów występujących w wodzie.

Lampy bakteriobójcze

Sterylizatory UV to najbardziej popularna metoda walki z bakteriami. Charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością działania oraz łatwością obsługi.

Usuwanie mikroorganizmów z wody to konieczność

Woda dla większości ludzi zapewne kojarzy się z przyjaznym środowiskiem. Należy zdać sobie jednak sprawę, iż mogą znaleźć się w niej różnorakie mikroorganizmy, również także te groźne dla ludzkiego organizmu. Bakterie, wirusy i pozostałe drobnoustroje to organizmy, które mogą występować na masową skalę nie tylko w wodzie ale i w przyrodzie. Zazwyczaj nie są szkodliwe dla ludzi, jednak są wśród nich takie, które mogą powodować poważne choroby.

Warto zatem podkreślić, że bezpieczne środowisko wodne oraz czysta woda mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Tylko wysokiej jakości systemy do dezynfekcji oraz sterylizacji wody pitnej, sprawdzone i skuteczne, mogą nas uchronić przed niebezpieczeństwem szkodliwych wodnych mikroorganizmów.