Właściwie każde gospodarstwo domowe jest podłączone do wody. Wodę możemy czerpać ze studni głębinowej, ale również podłączyć się do sieci wodociągowej. Bez względu na źródło wody w naszych kranach powinna ona spełniać szereg cech, które świadczą o zdatności wody do picia. Woda pochodząca z wodociągów jest sprawdzana cyklicznie pod względem jakości oraz czystości. Wszelkie zanieczyszczenia wody mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie i życie ludzi. Dlatego badanie wody w laboratorium jest tak ważne.

Analiza wody pozwala wykluczyć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wody pitnej. Niepokojące powinny być dla nas wszelkie zmiany w wyglądzie, zapachu i smaku wody. Woda zmętniona, o zmienionym smaku i innym niż zwykle zapachu powinna natychmiast budzić nasze wątpliwości co do jej czystości.

Dzięki szybkiej reakcji możemy zapobiec niebezpiecznym skutkom picia zanieczyszczonej wody. Woda może być zanieczyszczona zarówno bakteriami, wirusami, ale również związkami chemicznymi, takimi jak żelazo, magnez, czy wapno. Wszystkie te zanieczyszczenia są niebezpieczne dla zdrowia. Jakość wody którą pijemy jest zatem bardzo istotna.