Filtry narurowe to jedne z najczęściej kupowanych komponentów w branży uzdatniania wody. Dowiedz się więcej o rodzajach wkładów. Które opłaca się stosować? Czym się charakteryzują?

Popularne wkłady do filtrów narurowych

Najbardziej popularnymi na polskim rynku są następujące wkłady do filtrów:

  • wkłady mechaniczne,
  • wkłady węglowe,
  • wkłady zmiękczające,
  • wkłady odżelaziające,
  • wkłady antybakteryjne.

Rodzaje wkładów mechanicznych

Wkłady mechaniczne służą do filtracji wstępnej, montowane są najczęściej przez filtrami właściwymi uzdatniającymi wodę. Wyłapują one większe zanieczyszczenia, dzięki czemu przedłużają żywotność filtrów głównych. Wkłady mechaniczne dzielimy na:

  • sznurkowe,
  • piankowe,
  • siatkowe,

wkład filtracyjny

Wkłady sznurkowe wykonane są ze sznurka polipropylenowego, stosowane są w użytku domowym oraz w przemyśle. Odpowiadają za wyłapywanie zanieczyszczeń chemicznych oraz mikroorganizmów z wody. Dokładność filtracji tych urządzeń zależy od gęstości nawinięcia sznurka polipropylenowego na specjalny trzpień. Wkłady piankowe zbudowane są z grubej warstwy specjalnej włókniny polipropylenowej.

Wszelkie zanieczyszczenia pozostają na filtrze, przez co należy je okresowo wymieniać, ich wadą jest to, że powodują obniżenie ciśnienia w instalacji. Wkłady siatkowe inaczej nazywane osadnikowymi, wykonane są z siatki nylonowej. Ich działanie polega na opadzie zanieczyszczeń i drobin na dno kosza dzięki niewielkim oczkom siatki.

Wkłady harmonijkowe są wykonane z charakterystycznie karbowanej celulozy powleczonej poliestrem. Doskonale wyłapują większe zanieczyszczenia, są wielokrotnego użytku i powodują nieznaczny spadek ciśnienia w instalacji. Można powiedzieć, że zasada działania wszystkich wyżej opisanych wkładów jest taka sama, tylko zbudowane są one z innych materiałów.

Zakładając wkład do filtra lub wkład filtracyjny musimy znać parametry chemiczne naszej wody. Wodę wodociągową możemy bardzo prosto oczyścić montując tak zwane zestawy filtracyjne składające się z kilku rodzajów filtrów. Pamiętajmy jednak o tym, że spora część filtrów wodnych wymaga okresowej wymiany lub czyszczenia wkład filtracyjny.

Gdzie zakupić wkłady do filtrów narurowych?

Szeroką gamę wkładów filtracyjnych do niemal wszystkich rodzajów filtrów narurowych znajdziesz na stronie internetowej https://www.krainawody.pl/5-wklady-filtracyjne.