Filtry narurowe to jedne z najczęściej i najchętniej kupowanych filtrów. Duży plus stanowi szeroki wybór wkładów o różnym zastosowaniu, do zwalczania różnych zanieczyszczeń. Co dokładnie mamy do wyboru?

Wkłady węglowe do filtrów narurowych

Wkłady węglowe – ich zasada działania opiera się na złożu z węgla aktywnego, który posiada bardzo duże zdolności adsorpcyjne. Takie wkłady bez problemu usuwają z wody chlor oraz wszelkie związki organiczne. Wkłady węglowe poprawiają również smak oraz zapach naszej wody.

Rodzaje wkładów węglowych

Wkłady węglowe dzielimy na:

  • blok węglowy – sprasowany węgiel bitumiczny,
  • węgiel bitumiczny – podstawowy filtr węgla aktywnego,
  • węgiel granulowany – zwiększa chłonność chloru oraz wszelkich substancji organicznych
  • węgiel antracytowy zmieszany z węglem bitumicznym i koksowym.

Inne rodzaje wkładów do filtrów narurowych

Wkłady zmiękczające wodę działają na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu podczas przepływu wody przez filtr. Do zmiękczenia wody w domu stosujemy jednak zazwyczaj filtry centralne ze złożem jonowymiennym oraz oddzielnym pojemnikiem na tabletki solne. Są o wiele bardziej wydajne i bardziej się opłacają.

Wkłady odżelaziające służą do obniżenia stężenia żelaza oraz manganu w naszej wodzie. Są wrażliwe na zanieczyszczenia mechaniczne oraz mikrobiologiczne wody. Mimo wszystko przy żelazie i manganie najlepiej stosować centralne, duże i wydajne stacje, które z pewnością zażegnają problem.

Skuteczność działania takich wkładów do filtrów zależy od parametrów naszej wody. Złoża odżelaziające eliminują również z naszej wody siarkowodór.

Wkłady antybakteryjne redukują ilość bakterii oraz mikroorganizmów w naszej wodzie. Sama konstrukcja wkładów zapobiega wtórnemu zanieczyszczeniu bakteriologicznemu wody. Natomiast efektywność wkładów antybakteryjnych, ceramicznych nie jest zbyt wysoka – nie usuwają one wirusów z wody. Takie wkłady stosuje się głównie ze względu na ograniczenie mikroorganizmów w wodzie.

Powyższe wkłady dzielimy na:

  • wkłady z glinki ceramicznej stosowane tam, gdzie nie ma konieczności stosowania lamp bakteriobójczych,
  • wkłady z preparatem KDF granulat miedziowo-cynkowy zabezpieczający wodę przed rozwojem bakterii i wirusów na jej powierzchni.

Jaki wkład wybierasz?

Pamiętajmy o tym, że podstawowy wkład do filtra najczęściej usuwa z naszej cieczy jedynie: piasek, muł, szlam, rdzę, podstawowe zanieczyszczenia mechaniczne. Dlatego też należy zaopatrzyć naszą instalację wodną w profesjonalny wielopoziomowy wkład filtracyjny skutecznie uzdatniający naszą wodę.

Znajdź swój wkład do filtra narurowego: https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Wklady-filtracyjne/27