Problem zbyt twardej wody występuje w wielu rejonach Polski i stanowi przyczynę wielu negatywnych zjawisk. Gotowanie takiej wody prowadzi do powstawania kamienia kotłowego, który osadza się na elementach grzewczych w rozmaitych urządzeniach. W efekcie dochodzi do występowania rozmaitych usterek w pralkach, czajnikach elektrycznych czy bojlerach. Twarda woda niekorzystnie wpływa również na pracę urządzeń AGD nieelektrycznych.

Jeżeli woda w czajniku gotuje się zbyt długo i jest on zbyt ciężki, prawdopodobnie osadził się w nim kamień. Dlatego warto zastosować zmiękczacz wody, zanim kamień doprowadzi do stopniowego zmniejszenia przewodów instalacji wodnej.

Co powoduje twarda woda?

Poza niszczeniem urządzeń, kamień groźny jest również z innego powodu. Posiada chropowatą powierzchnię, stanowiącą idealne miejsce do rozwoju rozmaitych mikroorganizmów. Mogą się one tam bezpiecznie zagnieżdżać, ponieważ nie dotykają ich środki bakteriobójcze. Kamień kotłowy obniża sprawność kotła, a także osłabia sam proces grzewczy w instalacjach ciepłej wody użytkowej oraz instalacjach centralnego ogrzewania. Wówczas zmiękczanie wody jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Odkładający się kamień zmniejsza sprawność wymiennika ciepła, przez co zwiększa zużycie paliwa.

Czy twarda woda to także Twój problem? Sprawdź mapę twardości wody na http://www.zmiekczacze.com/

Twarda woda to same problemy

Twardość wody może również bardzo negatywnie odbijać się na eksploatacji środków czystości. Ich wydajność zmniejsza się razem z wzrostem twardości wody, dlatego konieczne jest używanie detergentów w bardzo dużych ilościach. Twarda woda pozostaje nie bez wpływu także na kondycję skóry. Stosowanie jej do mycia przyczynia się do podrażnienia gruczołów łojowych, do wzmaga wydzielanie sebum. Ma to niemały wpływ na występowanie chorób skórnych, m.in. trądziku. W takich sytuacjach najlepszą opcję stanowią zmiękczacze wody, które usuną z cieczy duże dawki chloru oraz inne zanieczyszczenia.