Gdy słyszy się hasła typu „odwrócona osmoza”, „aeracja” czy „odżelaziacz wody”, można stwierdzić, że to brzmi niczym czarna magia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są to sprawy, które dzieją się każdego dnia i należą do zwykłej szarej codzienności. Jak to możliwe?

Każdego dnia dochodzi bowiem do procesu uzdatniania wody. Metoda odwróconej osmozy jest bardzo skuteczna, jeśli chodzi o poprawę jakości wody. Dzięki niej z wody są usuwane niepożądane drobnoustroje oraz zanieczyszczenia mechaniczne, które jakimś cudem wpadły do wody. Uzyskujemy podczas tego procesu wodę, którą powszechnie nazywa się „ultra czystą”.

Lampy bakteriobójcze służą do łatwego dezaktywowania wirusów i bakterii, które występują w wodzie, na przykład w zbiorniku stojącej wody. Odżelazianie i odmanganianie polegają na usunięciu z wody nadmiaru związków żelaza bądź związków manganu. Dzieje się tak poprzez wiązanie związków żelaza lub manganu w formy trudno i nierozpuszczalne w wodzie. Wtedy łatwo się ich pozbyć z wody. Dlaczego to takie ważne?

Woda bowiem z nadmiarem żelaza lub manganu nieprzyjemnie pachnie oraz ma metaliczny, nieprzyjemny posmak. Z tego względu uzdatnianie wody jest tak ważne w dzisiejszym świecie.