Sterylizacja wody za pomocą promieni ultrafioletowych uznawana jest za jedną z najtańszych, a przy tym najskuteczniejszych metod uzdatniających. Lampy bakteriobójcze nie powodują żadnych zmian w składzie chemicznym wody i posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane w ujęciach lokalnych i hydrofornie, obiektach przemysłowych oraz gastronomicznych, a także szpitalach, basenach czy szklarniach.

Na czym polega sterylizacja wody?

Sterylizacja wody polega na wykorzystaniu promieniowania UV o określonej długości fali, która niszczy rozmaite mikroorganizmy, w tym również chorobotwórcze, uszkadzając ich DNA. Nowoczesna lampa bakteriobójcza posiada zazwyczaj elektroniczny sterownik i wykonana jest ze stali nierdzewnej. Cały proces sterylizacji odbywa się bez użycia środków chemicznych oraz temperatur. Lampy bakteriobójcze są idealnym rozwiązaniem w punktach poboru skażonej bakteriologicznie wody, a także miejsc narażonych na obecność wirusów.

O działaniu lamp sterylizujących można więcej przeczytać na https://www.klarsan.pl/dom/lampy-bakteriobojcze/

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy UV?

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wielkość lamp można bez problemu dostosować do stopnia skażenia wody oraz wielkości jej poboru, który może być praktycznie nieograniczony. Lampa bakteriobójcza pozwala na zmniejszenie ilości dozowanego chloru lub całkowitą rezygnację z chlorowania.